LICENSED RACE CLASS:

Complete results for LICENSED RACE

MEN PRO CAT 1/2/3

John Borstelmann - Lincoln, NE, 8:41:43

MEN CAT 3/4

Jonny Bigelow - San Francisco, CA, 9:44:00

MEN CAT 4

William B. Stinger - Middleton, ID, 9:12:15

MEN CAT 4/5

Flt 1: Ryan Welch - Salt Lake City, UT, 9:12:16
Flt 2: Nate Simpson - Alpine, UT, 9:43:37

MEN CAT 5

Flt 1: Mark S. Smith - Layton, UT, 9:44:02
Flt 2: Jack Boren - Salt Lake City, UT, 9:33:32

MEN MASTER, CAT 1/2/3/4

35+: Derek Edwards - Layton, UT, 9:21:38
45+: Kyle Nelson - Alpine, UT, 9:13:19

MEN MASTER, CAT 4/5

35+ RACES:
Flt 1: Jim K. Yokoi - Newport Beach, CA, 9:39:24
Flt 2: Jason Bond - South Weber, UT, 9:36:01
Flt 3: Matthew Clark - North Salt Lake, UT, 9:25:55
Flt 4: Joe Porter - Vernal, UT, 9:40:14

45+ RACES:
Flt 1: Shayne Kennedy - Corona del Mar, CA, 9:12:28
Flt 2: Scott Thompson - West Richland, WA, 9:23:29

MEN MASTER OPEN

55+: Rodney Scrimsher - Kennewick, WA, 9:36:09
60+: Curtis Madsen - Layton, UT, 10:07:53
65+: Ravell Call - Farmington, UT, 10:11:39

WOMEN PRO, CAT 1/2/3

Aileen Pannecoucke - Pocatello, ID, 9:58:00

WOMEN CAT 4/5

Brittany Mercier - Lethbridge, AB, Canada, 9:59:42

WOMEN CAT 5

Autumn Vegh - Denver, CO, 9:58:06

WOMEN MASTER OPEN

35+: Hallie French - Salt Lake City, UT, 9:58:02
45+: Nicole Lunsford - Troutdale, OR, 9:58:05
55+: Dixie Madsen - Layton, UT, 10:35:16

LICENSED TANDEM

Jason and Julie Speirs - Idaho Falls, ID, 9:42:41

CYCLOSPORTIVE RIDE CLASS:

Complete results for CYCLOSPORTIVE RIDE

MEN 15+

John Richards IV - Salt Lake City, UT, 10:39:32

MEN 25+

Steven Collins - Fruit Heights, UT, 12:26:35

MEN 35+

Ilya Rosikhin - Jackson, WY, 10:17:30

MEN 45+

Jared P. Jensen - Heber City, UT, 11:09:23

MEN 55+

James Van Buren - Hollidaysburg, PA, 11:44:54

MEN 60+

Jon W. Duffy - Orem, UT, 11:11:40

MEN 65+

Randy M. Lund - Centerville, UT, 12:13:27

MEN/WOMEN OPEN

Rees R. Hatch - Logan, UT, 11:11:46

WOMEN 15+

All did not finish

WOMEN 25+

All did not finish

WOMEN 35+

Lindsay Zizumbo - Salt lake City, UT, 12:24:50

WOMEN 45+

Joanna M. Williams - Westminster, CO, 12:08:08

TANDEM

Rick and Kadence Miller - Salt Lake City, UT, 12:08:13


KING/QUEEN OF MOUNTAIN:

(Base to top of Salt River Pass)

KING: John Borstelmann - Lincoln, NE, 12:28.21
QUEEN: Hallie French - Salt Lake City, UT, 17:35.61

Complete results for KING/QUEEN OF MTN.

RACE RELAY CATEGORIES:

Complete results for RACE RELAY

2-PERSON MEN

Sofa So Good - Ogden, UT, 9:25:04
(Team Members: Bryce Olsen and Jeff Olsen)

2-PERSON WOMEN

Pedal Dancers - Fruit Heights, UT, 10:16:13
(Team Members: Nina Wade and Rachel Lodder)

2-PERSON MIXED

#4AMCLUB - Henderson, NV, 9:59:04
(Team Members: Mindy Bennett and Mike Kennedy)

3-5 PERSON MEN

The Local Legends - North Logan, UT, 9:27:31
(Team Members: Jason and Jordan Broadbent,
Colby Melville, Nic Porter, and Stone Sessions)

3-5 PERSON WOMEN

Sportsman 2 - Logan, UT, 12:14:58
(Team Members: Tracy Davidson, Kristan Fjeldsted,
Kira Rogers, Megan Lundskog, and LeeAnn Koval)

3-5 PERSON MIXED

D Double A - Riverton, UT, 10:02:48
(Team Members: Allison Lindley, David Lindley,
Amy Nash, and Ryan Wilcock)

RIDE RELAY CATEGORIES:

Complete results for RIDE RELAY

2-PERSON MEN

VCBO Cutters Supreme - Salt Lake City, UT, 11:31:14
(Team Members: Thomas and Daniel Dansie)

2-PERSON WOMEN

Gear Shift Girls - Idaho Falls, ID, 12:30:58
(Team Members: Michelle Benson and Camille Cope)

2-PERSON MIXED

Palouse Pedalers - Moscow, ID, 11:32:54
(Team Members: Edward and Cecily Winterbottom)

3-5 PERSON MEN

Chris's Meat - Parker, CO, 9:33:27
(Team Members: Adam Almeida, Jason Dickman,
David Fowler, and Chris Matson)

3-5 PERSON WOMEN

Dust Bunnies - Rexburg, ID, 10:35:16
(Team Members: Christine Ashby, Heather Marcum,
Esther Patch, Jane Smith, and Jeralyn Petterson)

3-5 PERSON MIXED

Dicksons Blue Bayou - Cave Creek, AZ, 11:40:06
(Team Members: Stewart and Lorraine Dickson,
Jeffrey, Michael, and Paul Dickson)